Skip to content
Skip to content

Beh

Behať je jednoduché. Stačí položiť jednu nohu pred druhú a vyraziť. Pre niekoho je to prirodzená lokomócia, ktorá prináša potešenie, zábavu, relax či prostriedok k dosiahnutiu športovej činnosti no pre druhých zas beh môže znamenať náročnú jednotvárnu opakovanú aktivitu pri ktorej sa v podstate nudia a namáhajú. Existuje však veľa dobrých dôvodov prečo behať. Pozrime sa v našom článku na niektoré z dôvodov prečo by sme mali behať.

Pravidelné behanie sa spája s mnohými zdraviu prospešnými účinkami ktoré nám zlepšujú kvalitu života. I vďaka behaniu sa stávame silnejšími a zryvšími. Rekreačný beh pomáha predchádzať obezite, cukrovke, vysokému krvnému tlaku, osteoartritíde, dýchacím ochoreniam, rakovine a zlepšuje kvalitu spánku. Rovnako má tiež terapeutické účinky tím že uvoľňuje stres, zlepšuje náladu a chraní pred vznikom depresie či úzkosti.  Myslíme si že týchto benefitov je tu dosť prečo začať behať, respektíve v tom pokračovať a vysvetľovať svojim zverencom na ihrisku aké je dôležité z hľadiska zdravia behať i vo svojom voľnom čase. Veď čo môže byť pre športovca lepšie ako sa ,,dobre vybehať“.

Pre nás trénerov je dôležité aby naši hráči beh vnímali ako prostriedok k dosiahnutiu cieľa. Aby z neho mali radosť a aby mali motiváciu behať čo najrýchlejšie a čo najdlhšie vo vysokom tempe.  Pre to je však dôležitá vnorená motivácia hráčov ich presvedčenie že beh je prospešná aktivita ktorá im pomôže stať sa lepšími hráčmi na ihrisku a rovnako tak aj vonkajšia motivácia ku ktorej by mohla prispieť aj informácia čo sa deje s telom keď behá, ako beh funguje, jeho správna technika, biomechanická a fyziologická podstata behu, ako pri behu predchádzať zraneniam a rôzne ďalšie informácie ktoré by hráči vedeli aplikovať na svoj beh. Pretože ako sa u nás trénerov hovorí: ,,Keby som mohol tak to tam za vás idem odbehať“. Ale v skutočnosti to takto nefunguje.

,,Pravidelné behanie je spojené so zdraviu prospešnými účinkami, ktoré nám dokážu výrazne zlepšiť kvalitu života“

Z tohto nám vyplýva, že pokiaľ sa chcete zlepšiť v športe, chápanie toho ako funguje fyziológia a biomechanika behu bude znamenať pre vás, pre hráčov veľký obrat. Už i malé úpravy vo forme môžu viesť k obrovským zlepšeniam avšak len ak ste pozorný a viete ako na to. Ide okrem pozície ťažiska tela pri behu aj o správne zapájanie kľúčových svalov pri behu. Náš úvodný článok o behu bol len sa len v krátkosti venoval tejto rozsiahlej problematike, pričom bolo naším cieľom pôsobiť motivačne pre všetkých trénerov, futbalistov i ďalšie skupiny športovcov ktoré sledujú náš blog a v našich ďalších článkoch sa budeme postupne venovať behu podrobne z rôznych pohľadov na problematiku. Preto nás sledujte. Sme tu pre vás.

 

Tím PROFIFOOTBALL

Facebook Instagram Pinterest Youtube

 

goal-soccer-icon

Získajte prístup k bezplatným cvičeniam

Registráciou získate prístup k bezplatnému obsahu.

Dostávajte novinky na email

Nechcete sa registrovať? Nevadí! Prihláste sa k odberu noviniek a dostávajte informácie o podobných článkoch na Váš email.