Skip to content
Skip to content

Kondičné schopnosti

V problematike kondičných schopností by mala platiť jedna základná rovnica v ktorej platí, že čím je športovec na vyššej výkonnostnej úrovni, tým viac by mala byť kondičná príprava zameraná na špeciálne rozvíjajúce cvičenia, ktoré predstavujú kvalitatívnu stránku kondičnej prípravy a zameriavajú sa na rozvoj pohybových predpokladov potrebných pre konkrétny šport.

Vo futbale môžeme pozorovať 3 faktory, na ktoré musí kondičná príprava futbalistu náležite odpovedať. Sú nimi priestor, čas a tlak. Dnešný moderný futbal kladie vysoké nároky na rýchlosť a techniku zvládnutia herných činností hráčmi. Navyše technická spôsobilosť hráčov musí byť na úrovni rýchleho a bezchybného prevedenia. Môžeme tak hovoriť o dynamickej technike, ktorá je ovplyvnená rýchlym tempom, priestorovým a časovým tlakom na hráča. Tieto fakty by mali zásadne ovplyvňovať prípravu futbalistu na zápasy a mali by sa špecificky premietnuť v kondičnej príprave futbalistu. Inak povedané, futbalista nemá vyhraté keď u neho prevláda určitá kondičná vyspelosť, napríklad je rýchly, silný alebo vytrvalý. Tu hovoríme o špeciálnej hernej kondícii, schopnosti vyrovnať sa s hrou v rozličných herných priestoroch, za krátky časový okamih a počas celého zápasu.

Môžeme teda konštatovať, že medzi kondičné schopnosti zaraďujeme:

  1. silu
  2. rýchlosť
  3. vytrvalosť
  4. obratnosť

Silou rozumieme schopnosť organizmu prekonať alebo udržať vonkajší odpor vlastnou svalovou kontrakciou. Sila ktorú vyvinieme svalmi spoločne s rýchlosťou tejto svalovej kontrakcie určuje veľkosť výkonu, ktorú vyvíja zapojená svalová sústava do pohybu. Napríklad pri behu, alebo výskoku, či v osobnom súboji, alebo pri streľbe na bránu.

Rýchlosť zaraďujeme medzi hybridné schopnosti, pretože ako píšeme v našom článku o pohybových schopnostiach, rýchlosť je kombinácia silových schopností s koordinačnými schopnosťami. Rýchlosť popisujeme ako schopnosť vykonať pohybovú činnosť v čo najkratšom čase v maximálnej rýchlosti s maximálnym úsilím a bez výraznejšieho odporu. Vo futbale je dôležité využitie rýchlosti v schopnosti premiestňovania sa v priestore najmä na krátku vzdialenosť, alebo vykonávania herných činností, či spolupráce hráčov.

Vytrvalostné schopnosti rozumieme ako súbor predpokladov vykonávať dlhšie trvajúcu pohybovú úlohu na určitej úrovni intenzity bez znaku zníženia jej efektívnosti a po dobu akú je možné ju najdlhšie udržať. Úroveň vytrvalosti nám umožňuje aj rýchlejšie zotavenie po pohybovom zaťažení a odolávaní únave. Tento princíp je pre futbalistov dôležitý, pretože hráči s vysokou úrovňou vytrvalosti rýchlo regenerujú po prevedenej činnosti a sú tak rýchlejšie pripravení zopakovať výkon v novej vzniknutej hernej situácii.

Pod obratnosťou, alebo inak povedané ohybnosťou, flexibilitou, rozumieme ideálne vykonanie pohybovej činnosti. Obratnosť je značne geneticky vymedzená a často krát je predpokladom úspešného osvojenia si špeciálnych zručností a výsledným faktorom športového výkonu. Pre futbalistov je kritériom ohybnosti funkčný rozsah pohybu. Flexibilita je schopnosť, ktorá hráčovi umožňuje ľahké a plynulé vykonanie pohybov v určitom kĺbe alebo kĺbovom systéme s požadovanou rýchlosťou v optimálnom rozsahu.

Jednotlivým kondičným schopnostiam sa budeme podrobne venovať v ďalších článkoch na našom blogu. Preto si ich nenechajte ujsť. Rovnako sa môžete inšpirovať aj kondičnými cvičeniami na PROFIFOOTBALL.eu v kategórii KONDÍCIA.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Facebook Instagram Pinterest Youtube

goal-soccer-icon

Získajte prístup k bezplatným cvičeniam

Registráciou získate prístup k bezplatnému obsahu.

Dostávajte novinky na email

Nechcete sa registrovať? Nevadí! Prihláste sa k odberu noviniek a dostávajte informácie o podobných článkoch na Váš email.