Dnes sa v blogu sa budeme zaoberať pohybovými schopnosťami športovca. Priblížime si delenie pohybových schopností a ich význam pre potreby športovca.
Pohybové schopnosti zaraďujeme medzi základné predpoklady ovplyvňujúce výkonnosť športovca. Ide o súbor vnútorných predpokladov človeka na vykonanie pohybovej činnosti . Výsledkom realizácie týchto predpokladov je želaná pohybová činnosť. Úloha pohybových schopností je v jednotlivých športoch rôzna. Sú úzko prepojené s intelektuálnymi či senzorickými schopnosťami.
Pohybové schopnosti rozdeľujeme z dvoch hľadísk na kondičné a koordinačné.
Kondičné schopnosti, medzi ktorá jednoznačne zaraďujeme silové a vytrvalostné schopnosti sú tie pohybové schopnosti, ktoré sú výrazne podmienené predovšetkým funkčnými a energetickými možnosťami organizmu športovca (srdcovo-cievny, dýchací, nervovo-svalový systém a pod.). Tieto procesy sú primárne determinované i vonkajšou stavbou športovca a jej funkciami. Možno teraz hľadáte v našej charakteristike kondičných schopností aj rýchlostné schopnosti, no v súčasnosti sa od tejto teórie ustupuje a rýchlostné schopnosti môžeme zaradiť medzi takzvané hybridné, zmiešané schopnosti. Je to predovšetkým z toho hľadiska, že rýchlostné schopnosti sú čiastočne ovplyvnené silovými schopnosťami a zároveň koordinačnými schopnosťami. V preklade to znamená, že na rozvíjanie rýchlostných schopností je dôležitá stavba svalového vlákna spolu s kvalitou neuromuskulárnych procesov, regulácie a riadenia v centrálnom nervovom systéme (citlivosti receptorov, rýchlosti prijatia a spracovania informácii atď.)
Príklady futbalových tréningových cvičení nájdete aj v hlavnej kategórii KONDÍCIA na PROFIFOOTBALL.eu
Koordinačné pohybové schopnosti sú geneticky podmienené no možno ich systematickým rozvíjaním zvýšiť. Významne sa podieľajú nielen na pohybovom výkone v športe, ale majú významnú úlohu aj v bežnom živote človeka. Ich optimálny rozvoj je v období školského veku, v období, v ktorom sa formujú predpoklady každého jednotlivca. Z hľadiska ich rozvoja je potrebné v tréningovom procese využívať také cvičenia, ktoré sa približujú originálnym herným situáciám. To znamená, že je potrebné v tréningu cvičenia vykonávať pod určitým časovým a priestorovým tlakom, s aktívnou účasťou spoluhráča, s modelovaním súbojov atď.
Koordinačné schopnosti môžeme rozdeliť na tieto schopnosti:
1. reakčná schopnosť,
2. kinesteticko – diferenciačná schopnosť,
3. rytmická schopnosť,
4. orientačná schopnosť,
5. rovnováhová schopnosť
Už zo spomínaného delenia je viditeľné, že je v tréningovom procese potrebné rozvíjať koordinačné schopnosti, za účelom dosiahnutia vysokého výkonu hráčov, športovcov. Na základe rozvoja koordinačných schopností je možné stavať pri rozvoji kondičných schopností futbalistov.
Podrobnejšiemu deleniu a charakteristike pohybových schopností sa budeme venovať v ďalších článkoch nášho blogu na portáli PROFIFOOTBALL
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach
Facebook Instagram Pinterest Youtube