Skip to content
Skip to content

Metabolizmus hráčov a plyometria

Najskôr si povedzme čo to tá plyometria je. Venovali sme sa jej odborne v našom článku PLYOMETRIA, ale teraz sa pozrime na plyometriu ľudskou rečou.

Je to sada cvičení, počas ktorého svaly vyvíjajú maximálnu silu v krátkych časových intervaloch s cieľom zvýšenia rýchlosti a sily. Cieľom týchto cvikov je svalové predĺženie a kontrakcia v rýchlom slede napr. pri opakovanom skákaní. Toto môže hráč využiť pri behu, napríklad pri šprintoch v tréningu či zápase. Jednoducho povedané, hráč využíva energiu dopadu nohy na zem na kumulovanie tejto energie pre ďalší výkon – odraz.

Príkladom: Predstavte si bežnú strunu, pružinu niekde v pere alebo v matraci. Keď ju stlačíte, ide to podľa jej materiálu do určitej úrovne. Následne sa vám pružina snaží klásť čím ďalej tým väčší odpor a tlačí vás do opačného smeru. Takto fungujú aj svaly v tele, akurát sa to deje v nevšimnuteľnej rýchlosti v mikro sekundách.

Metabolizmus človeka

je sled všetkých procesov , ktoré prebiehajú v organizme. Prečo siahnuť po plyometrii? Najčastejším problémom je spomalený metabolizmu u hráčov, dôsledkom nevhodného zloženia stravy, nepravidelnosť v stravovaní, drastické diéty, nedostatok pohybu či nesprávne tréningy. K prirodzenému spomaleniu metabolizmu dochádza aj s pribúdajúcim vekom.

Je veľa spôsobov ako zrýchliť a zefektívniť pracovanie metabolizmu.

Budujeme svalovú hmotu, čím viac svalov máte , tým spália vaše svaly väčšie množstvo energie. Treba spojiť kardio aktivitu so silovým tréningom formou intervalového tréningu.

Zdravý metabolizmus vyžaduje vhodné zložky jedálnička a dodržanie zásady, jedzte preto pravidelne – pravidelne však neznamená každú hodinu… Pravidelnosť v strave spočíva v rozložení stravy na raňajky, obed a večeru. Dôraz klaďte na zeleninu a ovocie, nasýtené kyseliny, vlákninu. V závislosti od intenzity podávania výkonnosti a veku hráčov, by sme zvážili aj zaradenie medzi jedál avšak by mala kvalita presahovať kvantitu.

Buďte aktívny po celý deň, v lete vymeňte auto za bicykel, výťah za schody. Rozhýbete svaly a spálite tak oveľa viac kalórií, a udržíte sa v lepšej kondícii.

30 minút denne ovplyvňuje metabolizmus na ďalších 24 hodín, stačí venovať 30 minút chôdzi, behu, alebo akejkoľvek pohybovej aktivite, ktorou môže byť dokonca aj jóga či plávanie.

Zabudnite na drastické diéty, čím je diéta drastickejšie, tým sú následky negatívnejšie. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že diéta nie je dlhodobé riešenie problému.

Pite, pite a ešte raz pite – čistú vodu! Pre zrýchlenie metabolizmu pite len chladnú vodu, pretože telo má tendenciu ohriať skonzumovanú vodu a aj tento fakt núti telo vynaložiť energiu na ,,ohrev“ vody a tak môže prispieť k zrýchleniu metabolizmu.

zdravá strava pre športovcov

Plyometria sa teda hodí na zrýchlenie metabolizmu. Prečo?

Rýchle vlákna vyžadujú viac energie na ich zmrštenie ako pomalé svalové vlákna. Je dokázané štúdiou, že výbušný tréning spáli viac kalórií ako zdvíhanie závaží pomalým spôsobom.

Kombinácia pylometrických cvikov. Keď sa vrátime v čase, keď sme ako behali a skákali po ihrisku nie sme ďaleko od základov plyometrie a jej cvikov. Plyometrický tréning je veľa skokov s pomôckami či bez, vo väčšej či menšej intenzite, pomalšie alebo rýchlejšie pohyby. Základom je, že dostávajú zabrať svalové vlákna, ktoré pri iných druhoch pomalších tréningov jednoducho neprecvičíte.

Cieľom plyometrie je rozvoj svalstva, zlepšenie kondície a v neposlednom rade aj zlepšenie celkového vzhľadu.

Dokonalé vybúrenie:

Plyometria je aj pre všetkých, ktorý potrebujú vyventilovať vnútorné napätie. Tieto tréningu sú doslova aj výbušným tréningom, sú založené na dynamike, rýchlosti a hlavne správnej technike. K nej sa dopracujete pomocou jednoduchých techník s klasickými skokmi pod dohľadom skúseného trénera, alebo jednoducho podľa relevantného návodu na youtube, ktorý vám tu ponúkame.

Základné pravidlá pre plyometrický tréning:

  1. Pred tréningom nevykonávajte statický strečing,
  2. Dôkladne sa rozcvičte,
  3. Používajte kvalitnú obuv, nešmykľavá podrážka, dobrá bočná stabilita s dostatočnou oporou pre pätu,
  4. Doskakujte na špičky,
  5. Vyhýbajte sa nadmernému vystieraniu horných končatín,
  6. Medzi tréningami by mala byť dodržaná prestávka 48 hodín.

 

 

Sociálne siete

SLEDUJTE A ZDIEĽAJTE NÁS 


Follow Us

goal-soccer-icon

Získajte prístup k bezplatným cvičeniam

Registráciou získate prístup k bezplatnému obsahu.

Dostávajte novinky na email

Nechcete sa registrovať? Nevadí! Prihláste sa k odberu noviniek a dostávajte informácie o podobných článkoch na Váš email.